Jak chápat zdravý životní styl

29. 7. 2021 Michaela Keimarová
Obrázek ke článku Jak chápat zdravý životní styl

Cítit se dobře po duševní, zdravotní i fyzické stránce je určitě možné. Je to základ toho, abyste byli vnitřně spokojení, tudíž sebevědomí a úspěšní. Jsou to spojené nádoby. 

Jak ale docílit toho, abychom se cítili dobře? Existuje spousta možností. Neexistuje univerzální recept, proto Vám ho nenabízím. Možná jste teď zklamaní, protože jste nedostali odpověď typu – k snídani 1 bílý jogurt, k obědu rýži a kuřecí prso a k večeři zeleninový salát + 4x týdně 5km běh a 3x týdně jóga – takhle to musíte dodržovat celý život a budete zaručeně šťastní a spokojení. Nebudete. To určitě víte všichni, kdo jste to v životě, několikrát vyzkoušeli. 

Všichni to dobře známe – jako novoroční předsevzetí si dáme úkol zhubnout 5 kg; před letní dovolenou musíme do plavek zhubnout 6 kg; kamarádka zhubla, tak musím také, alespoň 4 kg; jakmile se v kalendáři přehoupnou 40. narozeniny, musíme zhubnout další 3 kg, protože se zpomaluje metabolismus (speciálně u žen). A musím a musím a musím……

STOP! Nemusíme nic, tedy musíme. Jedna věc v životě nás zkrátka nemine. To ale není téma dnešního blogu. Zdravý životní styl má tisíc a jednu podobu. Pro někoho je to čas strávený s rodinou, pro jiného sportovní aktivity, pro dalšího čas strávený nad příjemnou knížkou, pro dalšího je to práce na vlastní zahrádce, pro jiného poslech vážné hudby a dalšího sledování oblíbeného seriálu. Všechno to, co děláte rádi, Vás činí šťastnými a tudíž i „zdravými“. Každý z nás si musí určit aktivitu, která mu zlepšuje náladu, uklidňuje ho a při níž nabírá pozitivní energii. Co funguje u kolegyně nutně nemusí fungovat u mě. Není na místě se tím frustrovat.

Staré pořekadlo praví: „Ve zdravém těle, zdravý duch“. Nemůžu více než souhlasit. O své tělo se musíme celoživotně starat, jak interně, tak externě. Zbytečně ho nezatěžovat záležitostmi typu nadměrné kouření, nadměrné pití alkoholu, nadměrná konzumace tučných a sladkých jídel. Všimněte si, že používám slovo nadměrná. Pokud mi udělá dobře, že si po nedělním obědě dám kávu a kousek bábovky, tak si jí zkrátka dám bez výčitek svědomí. Nesním jí celou a nedávám si jí 7x týdně. Externě se o tělo starat neznamená ho dřít v posilovně do úmoru 7x týdně, ale najdu si takovou aktivitu, která mi dělá radost. Stačí denní 30 min svižnější procházka, při které si protřídím a urovnám myšlenky a máme splněno. Nezapomínejte ale také na pravidelné preventivní prohlídky u svých lékařů. 

Najděte si každý den chvilku času na sebe, bez jakýchkoliv výmluv. Pokud to zvládnete, dá vám to sílu dělat všechno ostatní. Budete-li vyrovnaní, spokojení a vnitřně dobře naladění, pocítíte to mj. na své náladě, hmotnosti, kvalitě pleti, vlasů a nehtů a nejvíc to pocítí Vaše spokojené okolí. Zkuste to, stojí to za to!