Jak se vyznat v nabídkách práce na internetu

23. 7. 2021 Michaela Keimarová
Obrázek ke článku Jak se vyznat v nabídkách práce na internetu

V dnešní době internetu a sociálních médií (FB, Instagram, Twitter, LinkedIn, MeetUp, Flickr …) je poměrně snadné narazit na pracovní nabídky. Dříve narození si určitě pamatují 2-3 řádkové inzeráty ve speciálních přílohách a rubrikách novin, které vycházely 1x 2 týdny, popř. tiskoviny typu Annonce., kde jsme s tužkou v ruce pročítali inzerát po inzerátu a následně kroužkovali ty vhodné. Čekali na druhý den, zvedli pevnou linku a doufali, že se na druhé straně ozve někdo fundovaný. To už je dnes opravdu pravěk. Digitalizace ovládla i trh práce. A je to dobře. Vše se zrychlilo a zjednodušilo.

Nabídek práce naleznete na internetu opravdu hodně a může se stát, že padnete do spárů nepoctivcům, kteří od Vás snadno získají Vaše osobní údaje, které pak mohou přeprodávat dál...

Vždy si před kliknutím na tlačítko: Mám zájem o pozici zjistěte, zda pozici inzeruje přímo společnost nebo personální agentura. Pokud se jedná o společnost/agenturu, která nemá triviálně známé jméno, typu Apple nebo Lidl, doporučuji si ověřit informace o společnosti v Obchodním rejstříku na www.or.justice.cz. Informace zde Vám mohou napovědět, jestli se jedná o solidní firmu či nikoliv.

Doporučuji pracovat zejména s profesionálními agenturami práce, které na trhu působí již několik let, mají relevantní výsledky a kladné reference, jak od uchazečů, tak od společností, kam uchazeče umisťují. Podívejte se na nabídky práce, které nabízí společnost Jobstars.

Nenechte se zlákat inzerátem typu: Nabízíme nenáročnou práci 3x v týdnu, ideální pro maminky na MD nebo RD. Výdělek jistý 65 000 Kč čistého měsíčně. Doporučuji používat selský rozum. Už z textu je patrné, že nebude něco v pořádku. Takovýmto nabídkám se vyhněte obloukem, byť vypadají sebevíc lákavě. 

Věnujte čas „brouzdáním“ po internetu a ověřujte si vyhledané informace z několika různých zdrojů. Pokud uznáte, že jste si ověřili veškeré dostupné informace a text inzerátu Vás oslovil a zní důvěryhodně, připravte si životopis. 

Pozor, tím, že zareagujete na jednu pracovní nabídku ještě není vyhráno. Stát se to může, ale je to spíše výjimka potvrzující tuto starou pravdu. Doporučuji zareagovat na 3-5 inzerátů. Nyní zbývá jen čekat, až se druhá strana ozve s dalšími kroky. Solventní společnost/agentura by se měla ozvat do 3 dnů a předat Vám zpětnou vazbu, pozitivní i negativní. V případě negativní zpětné vazby se svět nehroutí a celý proces se opakuje. Najít si nové vysněné pracovní místo trvá a není radno celý proces uspěchat. Držím Vám palce.