Jak založit vlastní firmu?

21. 9. 2021 Ing. Iveta Prokšová
Obrázek ke článku Jak založit vlastní firmu?

Rozhodli jste se začít podnikat a pro začátek Vás čeká pár kroků, které je potřeba udělat a na které byste neměli zapomenout.  Přestože založení je stále jednodušší, přeci jenom vyžaduje trochu času. 

  • Založení firmy

Na začátku se rozhodněte, jestli půjdete jednodušší cestou a to podnikáním na živnostenský list a nebo založíte s.r.o. Pro úplný začátek doporučuji ŽIVNOSTENSKÝ LIST. Je to formálně a administrativně JEDNODUŠŠÍ a pokud půjde o volnou živnost, pak můžete začít podnikat hned ode dne oznámení. Oznámíte na jednoduchém formuláři své zdravotní pojišťovně a sociální pojišťovně o zahájení podnikání a registrujete se. 

https://www.mpo.cz/assets/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/crm-jednotny-registracni-formular/2017/6/Jednotny-registracni-formular.pdf

Rozhodnete-li se pro založení s.r.o. Pak založení může trvat dva až tři týdny. Vyberete název. U s.r.o. je potřeba doložit potřebné doklady, tedy občanský průkaz, požádat Živnostenský úřad o povolení podnikání na základě zvolených živností, založit podnikatelský účet, složíte základní jmění (které může být i 1 000 Kč i 100 000 Kč), necháte sepsat Zakladatelskou listinu a po zápisu do Obchodního rejstříku můžete otevřít účetní knihy a začít podnikat. 
Sídlo firmy je nezbytnou záležitostí.  Uvádí se do notářského zápisu, smlouvy mezi společníky apod. Bez sídla se neobejdete. Jako sídlo můžete uvést své trvalé bydliště, avšak ne vždy vám to bude umožněno – například pokud budovu vlastní někdo jiný a nesouhlasí s vaším záměrem.

  • Společenská smlouva

Základní dokument společnosti s ručením omezeným. Smlouva by měla být přehledná, jednoznačná a flexibilní, tak aby nebylo potřeba provádět v budoucnu změny.

Tato listina je bezesporu jedním z hlavních pilířů jakékoliv společnosti. Vždy byste po nahlédnutí do ní měli mít jasno, jaké jsou vaše pravomoci a povinnosti.

Měla by také jasně definovat způsob rozhodování důležitých otázek, práva a povinnosti jednotlivých společníků, ale také dalších orgánů společnosti, a dále postup případných změn

  • Živnostenské oprávnění

Pro zahájení činnosti, je potřeba zvolit alespoň jeden předmět podnikání na živnostenském úřadě. Vybíráte si mezi živnostmi VOLNÝMI a VÁZANÝMI. V některých oborech podnikání (ty, které nepatří do živností volných) je nutné ustanovit odpovědného zástupce s vhodným vzděláním a praxí.

Živnosti volné:

https://www.mpo.cz/assets/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/crm-jednotny-registracni-formular/2021/1/obory.pdf

Živnosti řemeslné a vázané:

https://www.mpo.cz/assets/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/pravni-predpisy/2018/1/ZZ_UPLNE_ZNENI_prilohy_k_3_1_2018_WEB.pdf
 

  • Čestná prohlášení společníků

Jestliže bude společnost vlastnit více než jeden společník, je vhodné doložit také čestná prohlášení všech společníků.Jednatel společnosti je povinen předložit čistý trestní rejstřík.

  • Firemní účet

Založte si svůj firemní účet. Banka pro založení firemního účtu bude vyžadovat originál společenské listiny a následně u ní můžete složit zvolenou výši vkladu.

Jak začít účtovat?

Výborně, máte hotovo a můžete začít podnikat,  už vás čeká poslední důležitá věc – vybrat si účetní, fakturační a účetní program.

Vybírejte si účetní podle toho, co potřebujete. Potřebujete sem tam poradit? Probrat možnosti? Chcete aby Vás upozorňovala, jak máte efektivně postupovat? Nebo Vám bude stačit předat si jenom doklady a nechat práci na ní?

Vyberte si účetní kolem Vašeho sídla firmy, ať to nemáte daleko. Oslovte 3-5 účetních a nechte si poslat orientační nabídku za vedení účetnictví. Napište jí, že začínáte a krátce vysvětlete v čem podnikáte. Pro začátek budete mít jenom pár dokladů. Pokud nebudete od začátku plátci DPH, pak Vás náklady s pár doklady za zpracování účetnictví vyjdou do dvou tisícovek.

Pokud se nechcete s úřady zabývat, pak můžete nechat registrace a veškerou práci na účetní a nebojte nevyjde to příliš draho. Za registrace je to řádově kolem stokoruny. 

Účetní Vám může vystavovat faktury, komunikovat s finančním úřadem a obsluhovat datovou schránku.  Je to něco, co často podnikatelé odkládají a pak se sami dostávají do stresu.

Pozor si dejte na fakturaci mezi zeměmi EU, i třeba nákup reklamy z Facebooku z Vás udělá identifikovanou osobu k dani a je potřeba se registrovat na finančním úřadu. Proto svoje kroky určitě probírejte s účetní. 

Můžete se obrátit na naši partnerskou firmu : https://www.uctujsnami.com/p/zalozeni-spol-s-r-o/