Čas od času to přijde. Myšlenka, že už by mohla přijít změna. Nebo dostanete za úkol v práci nějaký nový projekt, který je těžký a nikam se nevyvíjí a spolu s tím začnete ubíhat k tomu, že je na čase změnit práci.
Prvotním signálem může být nervozita, která přichází v neděli večer a pondělní ráno. Pokud právě v těchto chvílích roste úzkost, stres a nechuť, je to signál, že je s vaším zaměstnáním něco špatně. Tak trochu zrádná je právě i pracovní rutina trvající několik let, při níž si člověk odvykl své zaměstnání průběžně hodnotit. V tom případě se podráždění a znudění vkrádá pomalu a téměř nepozorovaně. Pomáhá zastavit se, zamyslet se, zhodnotit výhody a nevýhody. Napsat si na papír plusy a mínusy je úplně obyčejný nástroj, ale nejvíce pomůže. Jde o spojení oko, ruka a mozek. V tu chvíli se doposud pouhé myšlenky zvědomí. Život by měl být v pohybu, když stojíte na místě, je jasné, že vás to po čase 100% přestane bavit.
Možná jedna výhoda převažuje kupu nevýhod. Vysoký plat, celkem dobrý kolektiv, nemusím dojíždět, práci už znám, tak mě nic nerozhodí. Potom záleží, jak dlouho dokáže jedno pozitivum vyvažovat ostatní negativa. V jiných případech se za tím může skrývat strach. Strach ze změny. Strach z nového prostředí, strach z reakce kolegů, snížené sebevědomí schované za výroky typu „jinde by mě nevzali“. Potýkat se s novými úkoly, navazovat nové pracovní vztahy, i to stojí energii a může to být důvod, který vás od změny práce odradí. Pokud si ale člověk tyto často emocionálně zatížené strachy rozebere, zjistí, že jde z velké části o iluze a podvědomé obavy či pochybnosti. Pak je velká škoda, když vám něco brání v rozvoji a posunu, jak kariérním, tak osobním.
Pokud se vám pracovní problémy přenášejí i do osobního života. Do rodiny, mezi kamarády, do zálib. To neznamená, že je to nutný konec stávajícího zaměstnání. Znamená to, že je nejvyšší čas současnou práci zrevidovat a něco změnit.
V začátcích se může objevit napětí, strach a pochybnosti u sebe, vztek, výčitky a frustrace, směs nových a intenzivních pocitů, na které nejsme tolik zvyklí. Tohle všechno jsou přirozené a hlavně dočasné znaky změny profese. Pokud netrvají dlouho, tak každý, kdo změnil právi, potvrdí, že to za to stálo. Pokud by však trvaly delší dobu, tedy několik měsíci až rok a dobrý pocit z nové práce by stále nepřicházel, je potřeba dané rozhodnutí znovu zvážit. Ten kdo má odvahu změnit práci a provede takové rozhodnutí, u nich vnímám, že jsou v kontaktu sami se sebou a vnímají své potřeby a jdou si za svými cíli. Jsou odvážní a ochotní čelit novým výzvám.
Určitě si správně nastavte své očekávání z nové práce: uspokojení a dobrý pocit nemusí přijít hned. Říkejte si o pomoc, o proškolení v práci. Klidně se obraťte na kouče nebo požádejte, aby vás někdo seniorní v práci mentoroval. Nepropadejte pocitům bezmoci a nezůstávejte na svoje pocity sami. Téměř každý, kdo měnil profesi, si takovou zkušeností prošel, nebojte se popovídat si o tom s přáteli nebo partnerem.
Se změnou vám můžeme pomoci www.jobstars.cz