Kdo vlastně skutečně jsem?

4. 8. 2021 Michaela Keimarová
Obrázek ke článku Kdo vlastně skutečně jsem?

Každý, kdo chce mít srovnané své vnitřní JÁ, si tuto otázku, dříve či později, musí položit. Otázka je to vcelku jednoduchá. Nalézt na ní odpověď je věc nelehká. Někdo ji ani nenalezne nebo nalézt nechce. To ale nesmí platit v případě, kdy toužíte po srovnání Vašeho vnitřního prostředí. Můžeme si zrovna procházet nepříjemným životním obdobím (ztráta zaměstnání, ztráta blízkého člověka, nemoc, rozvod, problémy s dětmi, nespokojenost se svou fyzickou schránkou …), na to je život fakt odborník, ale chceme-li si věci srovnat, musíme si definovat, kdo jsme, jak si aktuálně stojíme, čeho chceme v budoucnu dosáhnout (jaké máme sny) včetně stanovení životních HODNOT, které musíme opravdu žít. Dalším krokem je stanovení akčního plánu, jak „vytouženého snu“ dosáhneme a nejtěžším krokem je udržení nově nastaveného stavu. 

Pokud chce být člověk opravdu vnitřně šťastný, nejenom o tom povrchně klábosit s kamarádkami a kamarády při sklence dobrého vína, musí tento „seberozbor“ zkrátka provést. Od malička jsme podrobeni výchově ze stran svých rodičů a učitelů a ovlivněni jejich přístupy, chováním a jednáním. Kdo z nás si v životě řekl: „Tohle nikdy dělat nebudu, to dělal můj táta a je to fakt hrozné ……“. Troufnu si říci, že téměř všichni. Najednou se přistihneme, že ty „hrozné“ věci děláme úplně stejně, jako ten náš táta. Tak to zkrátka je. Lidé, kteří nás formují, v nás zanechávají otisk. Když jsme děti, neřešíme to, ani to vlastně není možné, protože tak to zkrátka je, ale postupem doby si na věci utváříme své vlastní názory a zaujímáme své vlastní postoje. Každý jsme unikátním tvorem.

Pro někoho je zásadní rodina, pro někoho lukrativní zaměstnání, někdo chce přijít na kloub něčemu dosud neprobádanému, někdo sní o novém autě a někdo chce pomáhat potřebným. Lidé, kteří si dokáží život naplno užívat, mají tyto postoje a hodnoty srovnané. Mají srovnaný svůj vnitřní svět. Jsou šťastní.

Jaké životní hodnoty máte stanovené Vy? 

Podělte se o ně na michaela.keimarova@jobstars.cz. Pokud je ještě neznáte nebo si jimi nejste úplně jistí, popř. nevíte odkud začít, pomůžeme Vám je odhalit. Nabízíme Osobní koučink

Hodnoty se v čase mohou měnit, na tom není nic špatného. Nutně to neznamená, že jsme selhali, když je vyměníme za jiné. Život je kolotoč. Život je změna. 

Kromě životních hodnot, které jsou jakýmsi pomyslným majákem v rozbouřeném moři našich životů, a které nás vrací zpět na cestu, když z ní občas sejdeme je důležité SEBEUVĚDOMĚNÍ a SEBEDŮVĚRA. Více o koučinku zde Sebedůvěra – klíč k úspěchu

Stanovení CÍLŮ, neboli toho, co chceme v životě dosáhnout a práce se sebou sama je celoživotním procesem. Aby vše efektivně zafungovalo a člověk byl skutečně šťastný, měl by tento proces být stabilní, dlouhodobý, neuspěchaný a udržitelný. Cíle si stanovte tak, abyste se zbytečně nefrustrovali jejich nesplněním a dejte si na ně dostatek času. Zde je klíčová trpělivost. Vytvořte si svůj vlastní akční plán a toho se držte. Co platí na kamarádku, nemusí nutně platit i na Vás. 

Nezapomeňte se ocenit za dílčí splněné kroky na cestě za štěstím. Naučte se to, není to nic složitého. Nejdůležitější osobou ve Vašem životě jste Vy sám/sama. Pamatujte, že pokud si srovnáte své vnitřní JÁ, budete šťastní a bude šťastné celé Vaše blízké i vzdálenější okolí – manžel/ka, děti, rodiče, kolegové, kamarádi, kamarádky i podřízení. A to za to rozhodně stojí.